Nedenfor finder du alle kommende Mountainbikeløb i Danmark. Husk også at tjekke oversigten over andre MTB Events.
Dato | Sted | Navn | Cup | Region | Diciplin | Licens | Distance / Tid |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Maj | Stensbæk | Lillelunds-Malerforretning MTB Cup 2. Afd | Lillelunds-Malerforretning MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
2. Maj | Varde | Club La Santa MTB Cup 2. Afd | Club La Santa MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
4. Maj | Tisvilde Hegn | Scott H12 | Ingen | Sjælland | XCM | Nej | 12 Timers løb |
4. Maj | Faaborg | Outdoor Sydfyn DOWNHILL 2024 | Ingen | Fyn | DH | Nej | Forskellige klasser |
7. Maj | Neckelmanns plantage | Viborg MTB sommer Cup 3. Afd | Viborg MTB sommer Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
9. Maj | Kalundborg | ORBEA MTB Ungdomscup 2. Afd | Orbea MTB Ungdomscup | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
11. Maj | Rold | 6 Timer i Rold 2024 | Ingen | Jylland | XCM | Nej | 6 Timers løb |
11. Maj | Varde | Club La Santa Kids MTB Cup 1. Afd | Club La Santa Kids Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
12. Maj | Sorø | DGI MTB CUP 2. Afd | DGI MTB CUP | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
15. Maj | Momhøje | Midtjysk MTB Cup 2. Afd | Midtjysk MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
15. Maj | Danstrup Hegn | MTB HotCup 2. Afd | MTB HotCup | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
16. Maj | Esbjerg | Club La Santa MTB Cup 3. Afd | Club La Santa MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
18. Maj | Silkeborg | Shimano MTB Liga 2. Afd | Shimano MTB Ligaen | Jylland | XC | Ja | Forskellige Klasser |
18-19. Maj | Svendborg | Dansk Downhill Cup 2. Afd | Dansk Downhill Cup | Fyn | DH | Nej | Forskellige Klasser |
19. Maj | Hedehusene | Devils Trails 2024 | Ingen | Sjælland | EN | Nej | 8 Stages |
20. Maj | Rold | Shimano MTB Liga 3. Afd | Shimano MTB Ligaen | Jylland | XC | Ja | Forskellige Klasser |
29. Maj | Sinding | Midtjysk MTB Cup 3. Afd | Midtjysk MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
30. Maj | Bramming | Club La Santa MTB Cup 4. Afd | Club La Santa MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
1. Jun | Bornholm | ORBEA MTB Ungdomscup 3. Afd | Orbea MTB Ungdomscup | Bornholm | XC | Nej | Forskellige klasser |
1. Jun | Gribskov | MTB HotCup 3. Afd | MTB HotCup | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
1. Jun | Nyborg | PowerCup Finale | PowerCup | Fyn | XC | Nej | Forskellige klasser |
1. Jun | Kolding | DCU XCO - JF Mesterskab | Ingen | Jylland | XC | Ja | Forskellige klasser |
1. Jun | Rold | Rold Skov MTB Marathon 2024 | Ingen | Jylland | XCM | Nej | 45, 75km |
2. Jun | Vejle | Mountainbike Trailcup 2. Afd | Mountainbike Trailcup | Jylland | EN | Nej | Forskellige klasser |
4. Jun | Klostermarken | Viborg MTB sommer Cup 4. Afd | Viborg MTB sommer Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
8. Jun | Roskilde | XCC+XCO DM | Ingen | Sjælland | XC | Ja | Forskellige klasser |
12. Jun | Ikast | Midtjysk MTB Cup 4. Afd | Midtjysk MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
15. Jun | Vindinge | DGI MTB CUP 3. Afd | DGI MTB CUP | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
15-16. Jun | Vallåsen | Dansk Downhill Cup 3. Afd | Dansk Downhill Cup | Sjælland | DH | Nej | Forskellige Klasser |
16. Jun | Varde | Shimano MTB Liga 4. Afd | Shimano MTB Ligaen | Jylland | XC | Ja | Forskellige Klasser |
19. Jun | Kolding | Lillelunds-Malerforretning MTB Cup 3. Afd | Lillelunds-Malerforretning MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
20. Jun | Varde | Club La Santa MTB Cup 5. Afd | Club La Santa MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
22. Jun | Varde | Club La Santa Kids MTB Cup 2. Afd | Club La Santa Kids Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
22. Jun | Vejle | 8 Timers Mountainbike Challange | Ingen | Jylland | XCM | Nej | 8 Timers løb |
23. Jun | Haderslev | Sydcup Kidz 1. Afd | Sydcup Kidz | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
26. Jun | Holstebro | Midtjysk MTB Cup 5. Afd | Midtjysk MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
13. Aug | Nordisk Park | Viborg MTB sommer Cup 5. Afd | Viborg MTB sommer Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
14. Aug | Vejen | Lillelunds-Malerforretning MTB Cup 4. Afd | Lillelunds-Malerforretning MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
14. Aug | Haunstrup | Midtjysk MTB Cup 6. Afd | Midtjysk MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
15. Aug | Blåbjerg | Club La Santa MTB Cup 6. Afd | Club La Santa MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
17. Aug | Næstved | DGI MTB CUP 4. Afd | DGI MTB CUP | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
17. Aug | Viborg | 12 Timer i Jylland 2024 | Ingen | Jylland | XCM | Nej | 12 Timers løb |
18. Aug | Viborg | XCM DM | Ingen | Jylland | XCM | Ja | Forskellige Klasser |
18. Aug | Stensbæk | Sydcup Kidz 2. Afd | Sydcup Kidz | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
21. Aug | Teglstrup Hegn | MTB HotCup 4. Afd | MTB HotCup | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
22. Aug | Blåbærhøj | Blåbærhøj MTB | Ingen | Jylland | XC | Nej | 60 min. + omg. |
24. Aug | Lind | Midtjysk MTB Cup Finale | Midtjysk MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
24. Aug | Sorø | ORBEA MTB Ungdomscup 4. Afd | Orbea MTB Ungdomscup | Bornholm | XC | Nej | Forskellige klasser |
24-25. Aug | Peaks | Mountainbike Trailcup 3. Afd | Mountainbike Trailcup | Jylland | EN | Nej | Forskellige klasser |
25. Aug | Sorø | Shimano MTB Liga 5. Afd | Shimano MTB Ligaen | Sjælland | XC | Ja | Forskellige Klasser |
28. Aug | Haderslev | Lillelunds-Malerforretning MTB Cup Finale | Lillelunds-Malerforretning MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
29. Aug | Tjæreborg | Club La Santa MTB Cup 7. Afd | Club La Santa MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
31. Aug | Silkeborg | MTB Tour Silkeborg 2024 | Ingen | Jylland | XCM | Nej | 25, 50, 75km |
1. Sep | Drostrup skov | Sydcup Kidz 3. Afd | Sydcup Kidz | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
1. Sep | Varde | Club La Santa Kids MTB Cup Finale | Club La Santa Kids Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
5. Sep | Blåbjerg | Club La Santa MTB Cup Finale | Club La Santa MTB Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige klasser |
7. Sep | TBD | ORBEA MTB Ungdomscup 5. Afd | Orbea MTB Ungdomscup | Bornholm | XC | Nej | Forskellige klasser |
7-8. Sep | Rold | Dansk Downhill Cup Finale | Dansk Downhill Cup | Jylland | DH | Nej | Forskellige Klasser |
8. Sep | Slangerup | Shimano MTB Liga Finale | Shimano MTB Ligaen | Sjælland | XC | Ja | Forskellige Klasser |
14. Sep | Undallslund | Viborg MTB sommer Cup Finale | Viborg MTB sommer Cup | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
21. Sep | Gribskov | MTB HotCup Finale | MTB HotCup | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
21. Sep | Slettestrand | Mountainbike Trailcup Finale | Mountainbike Trailcup | Jylland | EN | Nej | Forskellige klasser |
22. Sep | Sønderborg | Sydcup Kidz Finale | Sydcup Kidz | Jylland | XC | Nej | Forskellige Klasser |
28. Sep | Slagelse | DGI MTB CUP 5. Afd | DGI MTB CUP | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
28. Sep | HeHelsingør | ORBEA MTB Ungdomscup Finale | Orbea MTB Ungdomscup | Bornholm | XC | Nej | Forskellige klasser |
6. Okt | Hillerød | MTB Marathon Challange | Ingen | Sjælland | XCM | Nej | 32, 57, 103km |
12. Okt | Kalundborg | DGI MTB CUP Finale | DGI MTB CUP | Sjælland | XC | Nej | Forskellige klasser |
13. Okt | Horsens | MTB Prison Break 2024 | Ingen | Jylland | XCM | Nej | 25, 52km |
SIDEN ER SENEST OPDATERET 16. MARTS 2024 |
Alt du skal gøre, er at sende en mail med info til info@mtbkalender.dk.